Sygnałem wejściowym dla tego układu jest napięcie podawane wprost z badanego ogniwa. Rezystor R1 włączony w szereg z wejściem układu oraz diody D11, D12 zabezpieczają US1 przed uszkodzeniem jego obwodów wejściowych, które może być spowodowane odwrotnym podłączeniem ogniwa do wejścia lub przekroczeniem maksymalnego, dopuszczalnego napięcia wejściowego. Elementy R2, R3 oraz P1 umożliwiają regulację wartości napięcia odniesienia (wejście US1 oznaczone ADJ, pin 8). Ponieważ wejście RLO (niski poziom napięcia referencyjnego) przyłączone jest na stałe do masy zasilania, całkowite napięcie odniesienia jest równe napięciu na wejściu ADJ układu US1.
W egzemplarzu modelowym napięcie na tym wejściu ustalono na 1,5V, co umożliwiło dokonanie pomiaru napięcia ogniwa z rozdzielczością 150mV (1,5V/10=0,15V). Tak ustawione napięcie referencyjne gwarantowało optymalne parametry testera dla kontroli stanu ogniw NiCd.
Kondensator C1 spełnia rolę filtru odsprzęgającego zasilanie układu testera. Pomiar inicjujemy przyciskiem Wl1 po dołączeniu testowanego ogniwa do wejść INP ("+" ogniwa) i GND ("-" ogniwa). Liczba świecących diod LED wskazuje wartość napięcia badanego ogniwa.
Zamiast bateri B1 można zastosować zasilacz sieciowy prądu stałego o napięciu wyjściowym w zakresie 4,5..9V. Wydajność prądowa zasilacza nie powinna być mniejsza niż 200mA.
Konstrukcja układu LM3914 umożliwia zmianę trybu wyświetlania z paskowego (BAR MODE) na punktowy (DOT MODE), co pozwala dostosować sposób wyświetlania wskazań do upodobań użytkownika. W przypadku zwarcia wejścia MODE (pin 9) z plusem zasilania uzyskuje się wskazania paskowe, a po odłączeniu tego pinu od plusa zasilania następuje przełączenie wyświetlania na tryb punktowy. Pozwala to na nieco bardziej ekonomiczne energetycznie użytkowanie wskaźnika, obniża jednak czytelność wskazań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz