Układ może wskazywać i w przybliżeniu mierzyć napięcia 0 do 15 V. Zapalenie się kolejnej diody sygnalizuje wzrost napięcia o 1 V. Wskaźnik jest zbudowany z wykorzystaniem układu scalonego UL 1970. Układ ten posiada wewnętrzne napięcie odniesienia o wartości ok. 5 V (nóżka 14), z którym jest porównywane napięcie mierzone, podawane na wejście (nóżka 11) poprzez dzielnik R1, R2, R3. Do doboru zakresu pomiarowego służą wyprowadzenia 12 i 13, na które należy podać napięcia odpowiadające dolnemu i górnemu zakresowi skali. W tym układzie nóżka 12 jest zwarta z masą, zaś wyprowadzenie 13 z 14. Tym samym graniczne napięcia skali wynoszą 0 i 5 V. Dzielnik wejściowy należy więc w taki sposób wykonać, aby przy podaniu na wejście napięcia równego dokładnie 15V zaświeciły się dwie ostatnie diody. Do tego celu służy dobierany rezystor R3. Przez zastosowanie dzielnika R5, R6 między nóżkami 13 i 14 można zmieniać wewnętrzny zakres pomiarowy na mniejszy 5V. Układ jest zasilany z zespołu ośmiu ogniw półtorawoltowych typu R6 ułożonych na płytce.
Wykaz elementów:
R1 : 18 k
R2 : 12 k
R3 : 68 k
R4 : 10 k
R5, R6 : opcjonalne
R7 : 1 k
D1 - D16 : diody elektroluminescencyjne dowolne
US : ULY 1970
Niestety ja nie wiem jak to działa i tak naprawdę sama raczej nie tykam się prac z elektrycznością. W każdym razie jestem zdania, że jak coś to elektryk z https://elektryk-wroclaw.pl/ na pewno sobie z każdą awarią poradzi.
OdpowiedzUsuńModernizacja instalacji elektrycznych jest istotnym elementem podnoszenia bezpieczeństwa budynków mieszkalnych i komercyjnych. Ważne jest, aby firma oferowała kompleksowe usługi, obejmujące diagnostykę, projektowanie oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Przydatnym elementem oferty może być także możliwość instalacji zabezpieczeń przeciwprzepięciowych czy systemów automatyki domowej. Informacje na temat zakresu usług można znaleźć na stronie https://elektrycy.warszawa.pl/. Takie szczegóły są przydatne przy planowaniu remontów czy budowy nowych obiektów.
OdpowiedzUsuń